sayfa içeriği
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Astanadaki Suriye toplantısı sonrası muhaliflerden açıklama
25 Ocak 2017 Çarşamba

Astana'daki Suriye toplantısı sonrası muhaliflerden açıklama

Astana'daki Suriye görüşmelerine katılan muhalefet heyetinin başkanı Alluş, "Tüm tarafları ateşkese uymaya çağırıyoruz." dedi.
Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Suriye görüşmelerine katılan muhalefet heyetinin başkanı Muhammed Alluş, görüşmelerin ana gündeminin ateşkes ihlallerinin sona erdirilmesi olduğunu hatırlattı.
 
Astana'daki Suriye toplantısında 'ateşkesi izleme' konusunda uzlaşıldı
 
"Tüm tarafları ateşkese uymaya çağırıyoruz" diyen Alluş, "Ateşkesin kalıcı hale getirilmesi için yabancı terörist grupların ülkeden çıkarılması gerekiyor." ifadesini kullandı. 
 
"Hedef gerçek siyasi çözüme ulaşmak"
 
Garantör ülkeleri ve Birleşmiş Milletler'i (BM) ateşkesi ihlal eden tarafa yaptırım uygulamaya çağıran Alluş, "Hedefimiz, Suriye'de kalıcı, gerçek siyasi çözüme ulaşmaktır." dedi.
 
Alluş, bu çözümün Cenevre-1 Bildirisi, BM Güvenlik Konseyi'nin 3118 ve 2254 no.lu kararları çerçevesinde olması gerektiğine işaret ederek, "Siyasi çözüm, Beşşar Esed ve Suriye'de kan akıtan herkesin yargılanmasıyla gerçekleşecek." ifadesini kullandı.
 
Ebu Zeyd: Rusya 1 hafta içinde yanıt verecek
 
Alluş'tan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan muhalefet heyetinin sözcüsü Usame Ebu Zeyd, Rus heyetine, ateşkes ihlallerini denetlemek için kurulmasında uzlaşılan mekanizmanın yapısına ilişkin bazı öneriler sunduklarını belirtti.
 
Rusya'nın 1 hafta içinde bu konuyu Türkiye ile de değerlendirerek kendilerine yanıt vereceğini ifade eden Ebu Zeyd, Rusya'nın kendilerine rejimin elindeki 13 bin kadın siyasi mahkumun serbest bırakılması için çalışma sözü verdiklerini söyledi.
 
Ebu Zeyd, Rusya'nın, rejim güçleri ve destekçilerinin Barada Vadisi'ndeki ateşkes ihlalleri ile tehcir tehdidiyle ilgili rejimin savunma bakanlığına uyarıda bulunduğunu aktardı.
 
Mistura: Rusya, İran ve Türkiye çok önemli bir taahhüt ortaya koydu
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Suriye görüşmelerinde, Rusya, İran ve Türkiye'nin, Suriye'de 30 Aralık'tan bu yana yürürlükte olan ateşkesin güçlendirilmesi konusunda çok önemli bir taahhüt ortaya koyduğunu belirtti. 
 
Astana'daki görüşmelerin sonunda gazetecilere açıklama yapan De Mistura, ateşkesi destekleme mekanizması için parametleri oluşturmak amacıyla üç tarafın yakında Astana'da bir araya geleceğini kaydetti.
 
De Mistura, "Astana görüşmelerinde, Rusya, İran ve Türkiye ateşkesin güçlendirilmesi konusunda çok önemli bir taahhüt ortaya koydu." ifadelerini kullandı.
 
Caferi: Ortak bildiriyi destekliyoruz
 
Öte yandan, rejimin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi de görüşmelerin sona ermesinin ardından basın toplantısı düzenledi. 
 
"Astana toplantısının çatışmaların belli bir süre durması hedefine ulaştığını düşünüyoruz." diyen Caferi, toplantının bu süre içinde taraflar arasında yeni görüşmelere zemin teşkil edeceğini söyledi. Caferi, Türkiye, Rusya ve İran'ın kabul ettiği ortak bildiriyi desteklediklerini kaydetti.
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler