Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupada 10 bin mülteci çocuk kayıp
31 Mart 2016 Perşembe

'Avrupa'da 10 bin mülteci çocuk kayıp'

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Yıldırım, Avrupa gelebilen 10 bin mülteci çocuğun kayıp olduğunu belirtti.
Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Uğur Yıldırım, bazı Avrupa ülkelerindeki mülteci kamplarını 15 günlük ziyaretinin ardından izlenimlerini AA muhabiriyle paylaştı.
 
Yıldırım, temasları kapsamında başta Almanya olmak üzere, Fransa, Belçika, Hollanda ve Balkan ülkelerindeki kampları gezdiğini anlattı.
 
Dünyanın tarihteki en büyük mülteci krizini yaşadığını, "60 milyonun üzerinde" mülteci olduğunu kaydeden Yıldırım, dünyanın en müreffeh ülkeleri olarak bilinen AB'ye 1 milyon mülteci girişi yaşanırken, en fakir ülkelerden biri olan Bangladeş'te ise 1,5 milyon Arakanlı mülteci olduğunu bildirdi.
 
Avrupa'daki mültecilerin sadece Suriyelilerden oluşmadığını, kamplarda Eritreliler, Afganlar, Somalililer, Cibutililer, Iraklılar, İranlılar ve Afrika'nın birçok ülkesinden insanların da olduğunu söyleyen Uğur Yıldırım, "Avrupa'daki kamplarda kalan Suriyeli mülteci sayısı 350-400 bin dolayında." diye konuştu.
 
"Avrupa'ya ulaşmış 10 bin çocuğun akıbeti bilinmiyor" 
 
Yıldırım,  "Avrupa'ya ulaşmış 10 bin çocuk kayıp. Bu çocukların akıbeti bilinmiyor. Organ mafyasının eline düştüklerine dair iddialar çok yaygın. Avrupalı devletlerin bu çocukları bulması lazım." dedi.
 
"Avrupalılar kendi insan gücüyle yapamadıklarını mülteciler üzerinden yapmak istiyor" ifadesini kullanan Yıldırım, "Avrupa'nın doktorları, mühendisleri öğretmenleri çok net şekilde istediğini biliyoruz." şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler