Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Azez-Cerablus bağlantısı sağlanarak IŞİD sınırdan silindi!
05 Eylül 2016 Pazartesi

Azez-Cerablus bağlantısı sağlanarak IŞİD sınırdan silindi!

Fırat Kalkanı’nda ikinci cephe olan Çobanbey hattında ÖSO birlikleri önemli ilerleme sağladı. TSK’nın tanklarla desteklediği operasyonda ÖSO birlikleri Azez-Cerablus bağlantısını sağladı.
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) desteğiyle Suriye'nin Türkiye sınırında IŞİD'in kontrol ettiği Azez-Cerablus hattını teröristlerden arındırmaya devam ediyor. İki bölge arasındaki fiziki bağlantının sağlanmasına 8 kilometre kaldı. Akşam saatlerinde El Varda Köyü'nün de alınmasıyla bağlantı sağlanmış oldu.
 
İKİ BÖLGE BAĞLANDI
 
Önceki gün öğle saatleri itibariyle, Fırat Kalkanı Harekatı'nın birinci ayağının başladığı Cerablus ile ikinci ayağını oluşturan Çobanbey'in kara bağlantısının tamamlanması için sadece 8 km mesafe kalmıştı. Gün içerisinde Ayyaşe, Bab Lemon, Kalkım, Haliliye, Silsile köylerini alan ÖSO askerleri son olarak Hacı Veli köyünü de IŞİD'ten geri aldı. Batı yönünde son olarak Arap İzze köyünü ele geçiren muhalif birlikler ile doğudan ilerleyen güçler arasında yalnızca El Varda köyü kaldı. ÖSO birlikleri akşam saatlerinde bu köyü de alarak Aze-Cerablus bağlantısını sağladı. Böylelikle IŞİD'in Türkiye sınırıyla bağlantısı kesildi. TSK destekli Özgür Suriye Ordusu askerleri ile IŞİD teröristleri arasında yaşanan çatışmalarda 20'den fazla IŞİD mensubu da öldürüldü.
 
resized_2a181-e764878eharita.jpg
 
SINIR BOYUNCA İLERLEME
 
Azez-Cerablus hattının batısında Azez'in komşu ilçesi Çobanbeyli'de de ÖSO güçleri ilerlemeye devam ediyor. Bir grup TSK zırhlısının Kilis ilinin Elbeyli ilçesinden Çobanbey'e girmesiyle hız kazanan harekat, Suriye'nin Türkiye sınırı boyunca gelişiyor. ÖSO güçleri Çobanbey'den terör örgütü IŞİD'e karşı yapılan hamlede, doğu yönünde hareket ederek dar bir koridor üzerinden Cerablus'a ulaştı.
 
Yeni Şafak
YORUMLAR
Harita animasyonu var
Rüzgar MERT
Suriye son durum haritası buldum.

Kim nereyi kontrol ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=QrbMlghGtAk
05 Eylül 2016 Pazartesi 21:50
Editörün Seçtikleri
Haberler