Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BM Güvenlik Konseyinde Suriye toplantısı
12 Nisan 2017 Çarşamba

BM Güvenlik Konseyinde Suriye toplantısı

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'deki son gelişmeleri görüşmek üzere toplandı.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'deki son gelişmeleri görüşmek üzere toplandı. 
 
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, konseyde yaptığı konuşmada BM gözetimindeki müzakere sürecinin desteklenmesi için krizin önde gelen taraflarının acilen uzlaşması gerektiğini söyledi. 
 
"Cenevre'deki barış görüşmelerinin 6. turunu başlatmaya hazırım"
 
Bu kriz anını siyasi sürece dönüştürmek için dönüm noktası olarak görmek gerektiğini ifade eden de Mistura, Türkiye, Rusya ve İran'a ateşkesin tekrar tesis edilmesi çağrısında bulundu.
 
De Mistura, "Mayıs ayında Cenevre'deki barış görüşmelerinin 6. turunu başlatmaya hazırım." dedi.
 
Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Delattre: "Suriye'nin Esed ile bir geleceği yok"
 
Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Francois Delattre ise Suriye'de krize Beşşar Esed ile çözüm bulunamayacağını belirterek, "Suriye'nin Esed ile bir geleceği yok." dedi.
 
İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Rycroft: "Han Şeyhun'da sarin gazı kullanıldığı tespit edildi"
 
İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da konuşmasında Esed rejimine destek veren Rusya'yı eleştirdi.
 
İdlib'deki kimyasal saldırıya ilişkin de bilgiler veren Rycroft, "Bilim adamlarımızın olay yerinden alınan örnekler üzerindeki çalışmaları sonucunda Han Şeyhun'da sarin gazı kullanıldığı tespit edildi. İngiltere, 4 Nisan'daki sarin gazlı saldırıdan rejimin sorumlu olduğu konusundaki ABD değerlendirmesini paylaşıyor." dedi.
 
BMGK'da "İdlib tasarısı" oylanacak
 
Öte yandan ABD, İngiltere ve Fransa tarafından "revize edilerek" BMGK'ya tekrar sunulan İdlib'deki kimyasal saldırıyı kınayan ve saldırının soruşturulmasını isteyen karar tasarısı bugün oylanacak. 
 
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Haley: "Rejimin eylemlerini dikkatli bir şekilde izliyoruz"
 
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley,  BM Güvenlik Konseyinde düzenlenen Suriye toplantısında yaptığı konuşmada, Esed'in kanlı eylemlerinin bütün dünyayı sarstığını ve Esed'in barış için ortak olamayacağını belirtti.
 
Nikki Haley, Rusya, İran ve Hizbullah'ı da Esed'in barbarca eylemlerine destek vermeye devam etmekle eleştirdi. 
 
Esed'in kimyasal silah kullanarak BMGK kararlarını ihlal ettiğini kaydeden Haley, "ABD, harekete geçmek zorunda kaldı. Kimyasal silah kullanılmasının cezasız kalmasına izin vermeyeceğiz...Rejimin eylemlerini dikkatli bir şekilde izliyoruz." şeklinde konuştu.
 
"Ağırlığımızı ve kaynaklarımızı diplomasi için kullanacağız ve bu savaşı bitirmeye hazırız"
 
Haley, İran'ı ise "Suriye'de yangına körükle gitmekle" suçladı. 
 
Suriye'de bundan sonra neler olacağının tarafların ne yapacağına bağlı olduğunu ve ABD'nin taraflar üzerinde nüfuzunu kullanarak kendi sorumluluğunu yerine getireceğini anlatan Haley, şöyle devam etti: 
 
"ABD siyasi sürecin işe yarayacağına inanıyor ve Cenevre sürecine bağlı kalmaya devam edeceğiz. Ağırlığımızı ve kaynaklarımızı diplomasi için kullanacağız ve bu savaşı bitirmeye hazırız ama bizim kararlılığımız yeterli değil. ABD Esed üzerinde nüfuzunu kullanacak ve DEAŞ'ı yenecek ortaklar arıyor."
 
Rusya'nın BM Daimi Temsilci Safronkov: "Ben konuşurken bana bak"
 
Rusya'nın BM Daimi Temsilci Vekili Vladimir Safronkov da Konseydeki konuşmasında İngiltere Temsilcisi Matthew Rycroft'un sözlerine yanıt verdi. 
 
İngiltere ve diğer Batılı ülkeleri Suriye'de rejimi değiştirmeye çalışmakla suçlayan Safronkov, Rycroft'a hitaben "Rusya'ya yönelik aşağılamalarınızı kabul edemem ve buna izin veremem." ifadesini kullandı.
 
İngiltere'yi diplomatik çözüm çalışmalarının altını oymakla da suçlayan Safronkov, konuşmasını dinlemediğini iddia ettiği Rycroft'a hitaben "Ben konuşurken bana bak. Başka tarafa bakma. Niye başka tarafa bakıyorsun?" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler