sayfa içeriği
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esed rejimiyle Hizbullah çatışınca uçaklar Hizbullahı bombaladı
18 Haziran 2016 Cumartesi

"Esed rejimiyle Hizbullah çatışınca uçaklar Hizbullah'ı bombaladı"

Halep’in güney ve kuzey kırsalında, Esed rejimi güçleri ve terörist Hizbullah milisleri arasında daha önce görülmemiş şekilde çatışma çıktığı kaydedildi. Bunu müteakip Esed rejimine bağlı savaş uçaklarının Hizbullah milislerini hedef aldığı, Hizbullah saf
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi Semir Neşşar, “Bu durum iki taraf arasındaki güvenin kaybolması ve Hizbullah’ın Halep kırsalında verdiği kayıplar nedeniyle ortaya çıkmıştır” dedi. Bu anlaşmazlığın, Rejim ve Hizbullah’ın Halep’i kuşatma stratejisini kötü yönde etkileyeceğini, muhalefetin bu durumdan istifade etmesi gerektiğini söyledi.
 
Neşşar sahadaki muhaliflerden konuya ilişkin şu bilgileri aktardı;
 
“İki tarafın birbirini ihanetle suçlayarak ve mezhebi hakaretlerde bulunuyor. Esed rejimine bağlı bir subay ve yedi asker Hizbullah milisleri tarafından öldürülüyor. Bunun üzerine rejime bağlı savaş uçakları kuzey kırsalındaki Nubl ve Zehra bölgelerini bombalıyor. Daha sonra çatışma güney kırsalındaki El-Hadır ve Han Tuman bölgesine sıçrıyor.”
 
Bu çatışmalar iki müttefik arasında çıkan ilk çatışma değil, hava bombardımanı olması nedeniyle ancak ilk defa basına yansıyor.
 
Halep el-Yevm gazetesinin verdiği bilgilere göre; çatışmaların Çarşamba ve Perşembe gecesi, Halep’in kuzey kırsalındaki Hilan, el-Misat, Tell Mudafe bölgelerinde başlayarak, sabah saatlerine kadar şiddetli şekilde devam ettiği belirtildi. Çatışmalar nedeniyle Halep, Nubl, Zehra ve Afrin yolunun kapatıldığı kaydedildi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler