Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esedin kimyasal katliam yaptığı yerde yalnızca boş silolar vardı
08 Nisan 2017 Cumartesi

'Esed'in kimyasal katliam yaptığı yerde yalnızca boş silolar vardı'

Suriye'de Esed rejiminin düzenlediği kimyasal silah saldırısından kurtulan siviller, Türkiye sınırına yakın bir kampa göç etti. Mağdurlar, vurulan yerde yalnızca boş hububat siloları ve bir fırın olduğunu anlattı.
Suriye'de Beşşar Esed rejiminin Han Şeyhun'da düzenlediği kimyasal silah saldırısından kurtulan siviller, Türkiye sınırına yakın bir kampa göç etti. Mağdurlar, vurulan yerde yalnızca boş hububat siloları ve bir fırın olduğunu anlattı.
 
Rejimin 4 Nisan'da Han Şeyhun'da yaptığı kimyasal silah saldırısından kurtulan siviller, Türkiye sınırında, İdlib ilinde bir kampa yerleştirildi. 
 
İnsan Hak Ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Suriye çalışmaları basın sorumlusu Burak Karacaoğlu, AA muhabirine Türkiye sınırı yakınındaki Kerame kampındaki durum hakkında bilgi verdi. 
 
Karacaoğlu, Han Şeyhun’da yapılan kimyasal saldırı sonrasında olay yerine incelemede bulunduklarını ve ailelerin yüzde 80'inin evlerini terk edip kısmen güvenli bölgelere göç ettiğini gördüklerini söyledi.
 
Karacaoğlu, "Bize gelen haberler doğrultusunda İdlib’e bağlı Kerame ve Atme bölgelerindeki kamplara geldik. 400 ailenin Kerame kampına geldiğini tespit ettik." dedi.
 
Bu ailelerden yalnızca 10 tanesine çadır ulaştırılabildiklerini dile getiren Karacaoğlu, "Acil olarak hem çadır hem de gıda anlamında buradaki ailelerin desteklenmesi gerekiyor. Çünkü kimyasal saldırı sonrası yanlarına hiçbir şey alamadan canlarını ivedi bir şekilde kurtarmak için bölgeyi terk ettiler." ifadelerini kullandı. 
 
"Sadece boş silolar vardı"
 
35 yaşındaki Emine Ahmet Bekkür, evleri saldırı alanına uzak olduğu için etkilenmediklerini, kimyasal silah saldırısı olduğunu öğrendikten sonra kenti terk ettiklerini söyledi. 
 
Bekkür, vurulan yerde herhangi bir silah deposu olmadığını, sadece boş hububat siloları olduğunu vurgulayarak, "Sadece boş silolar vardı. Çünkü rejim uçakları orayı önceden bombalamıştı. Gece gündüz rejim saldırılarına maruz kalıyoruz." dedi.
 
Korku içinde yaşadıklarını söyleyen Bekkür, motosiklet sesi duyduklarında dahi uçak sesi zannedip kaçtıklarını dile getirdi.
 
Bekkür, olay anında yaşadıklarını şöyle anlattı:
 
"Olay yerinde gördüklerimden bazı sahneleri unutamıyorum. Mesela çocukların ağzından köpükler geliyordu. Bazıları çocukların ağzına maske koyup koşturuyorlardı. Öyle ki yaralıların taşındığı hastane bile vuruldu. Kimyasal saldırının hemen sonrasında hava saldırısı düzenlemeleri, bu kimyasal saldırıyı örtbas etmek içindi."  
 
"Vurulan yerde fırın vardı"
 
34 yaşındaki Besme Hamidaşa da saldırıdan sonra evin çatısına çıkarak, nerenin hedef alındığına baktıklarını söyledi. 
 
Hamidaşa, "Saldırıya maruz kalan noktada siviller yaşıyordu. Orada yaşayanlar dostlarımız ve tanıdık ailelerdi. Bir de fırın vardı." ifadesini kullandı.
 
Çocuklarını da alarak rüzgarın tersine koşmaya başladıklarını belirten Hamidaşa, "Evime geri dönmem. Şu an geri dönmem imkansız. Yaşadıklarımız, gördüklerimiz ve komşularımızın anlattıklarını unutmamız imkansız." diye konuştu. 
 
Başka bir belde sakini Abdulhamit Ahmet Maerati de "Saldırı yerinde hiçbir silah deposu veya karargah bulunmuyordu. Vurulan yerin yakınında sadece bir ekmek fırını bulunuyordu. Saldırı, Han Şeyhun beldesinin kuzeyine düzenlendi." dedi.
 
Maerati saldırı sonrasında bir an önce beldeyi terk etmek istediklerini ve kampa geldiklerini ifade ederek, "6 oğlum ve 4 kızım var. İki oğlum hastanede tedavi görüyor. Durumları nasıl bilmiyoruz." şeklinde konuştu.
 
Reşe Gassen Ramadan Kadain isimli sivil de rüzgarın ters yönde esmesinin ölü sayısının katlanmasını engellediğine dikkati çekerek, saldırıdan birkaç saat sonra toparlanarak kampa geldiklerini kaydetti.
 
Rejim, 4 Nisan'da İdlib iline bağlı Han Şeyhun'da sarin gazı içerikli kimyasal silah saldırısı düzenlemiş, çoğu çocuk, 100'ün üzerinde sivil hayatını kaybetmiş, 500'ü de yaralanmıştı.
 
ABD ordusu bu sabah erken saatlerde, Suriye'nin İdlib bölgesinde rejimin kimyasal katliamına tepki olarak Esed ordusuna yönelik füze saldırısı düzenlemişti. 
 
AAf
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler