Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halep mutabakatı
03 Aralık 2016 Cumartesi

Halep mutabakatı

Türkiye, Rusya ve Suriyeli muhalifler arasında düzenlenen 3’lü toplantı sonrası taraflar arasında uzlaşmaya varıldığı iddia edildi. Anlaşmaya göre Rusya bombardımana son verecek, kuzeyden Türkiye gözetiminde yardım koridoru açılacak.
Suriye'de iç savaş başladıktan bu yana müzakere mekanizmasının işletilmesini amaçlayan Türkiye, son iki haftada 800'e yakın sivilin öldüğü Halep'te çözüm için devreye girdi. Ankara'da Suriyeli 13 muhalif grup, Rus temsilciler ve Türk yetkililerin katıldığı 2 günlük toplantı gerçekleştirildi. 1-2 Aralık'ta düzenlenen toplantıda taraflar arasında uzlaşmaya varıldıği iddia ediliyor. Toplantı sonrası mutabık kalınan konular arasında eski adı Nusra olan Şam'ın Fethi Cephesi'nin Halep'ten ayrılması, kuzeydeki Kastillo'dan Türkiye'nin garantörlüğünde insani yardım koridoru açılması gibi maddeler yer aldı.
 
İRAN'LA MİLİSLER İÇİN GÖRÜŞÜLECEK
 
Anlaşmaya göre, Şii milislerin şehir merkezinden çekilmesi için İran yönetimiyle görüşülecek. Rusya düzenlediği hava saldırılarına son vermesinin öngörüldüğü anlaşmayla, Esed rejimi son 15 gün içinde Halep'te ele geçirdiği bölgelere sahip olmaya devam edecek. Muhalif gruplar anlaşma kapsamında Şam'ın Fethi Cephesi ile görüşmeye başlayacaklarını ancak, bu grupların Halep'ten güvenle İdlib'e tahliye edilmelerini şart koştu. Rus temsilciler, uzlaşmaya varılan konuların Esed ve İran tarafından da onaylanması halinde en kısa sürede uygulamaya geçilebileceğini belirtti.
 
Yeni Şafak
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler