Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halepli genç kız taburcu edildi
22 Şubat 2017 Çarşamba

Halepli genç kız taburcu edildi

Halep'teki saldırılardan kaçarak Türkiye'ye gelen ve aşırı kilolarından kurtulmak için ameliyat edilen 350 kilogram ağırlığındaki Fadiya Cemil Hamigo'nun hastanedeki tedavisi tamamlandı.
Halep'teki saldırılardan kaçarak Türkiye'ye sığınan 20 yaşında 350 kilogram ağırlığındaki Fadiya Cemil Hamigo'nun aşırı kilolarından kurtulması için hastanedeki tedavisi tamamlandı.
 
İstanbul'daki Çamlıca Erdem Hastanesinde ocak ayından bu yana Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ömer Avlanmış ve ekibi tarafından tedavisi gerçekleştirilen Hamigo, taburcu edildi.
 
Genç kızın ameliyatını gerçekleştiren Opr. Dr. Ömer Avlanmış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hamigo'nun ocak ayı başında 350 kilogram ağırlığındayken hastanelerine yattığını söyledi.
 
Yaklaşık 1 aylık hazırlık sürecinin ardından hastanın ameliyat edildiğini kaydeden Avlanmış,"Ameliyat sonrası süreçte risklerin farkındaydık ve tüm önlemlerimizi almıştık. Fadiya da ameliyat sonrası çok iyi seyretti. Kendisi çok gayretliydi. Biz de hastanın takip ve tedavisini çok ileri düzeyde sağladık. Yaklaşık 2 gün yoğun bakımda tuttuk hastamızı, daha sonra servise aldık. Aşama aşama her gün yol katetti kendisi. Beslenmesi şu an gayet iyi durumda. Genel bir sağlık problemimiz yok. Ameliyatın risklerinden kurtulmuş durumdayız." diye konuştu.
 
Ameliyatın psikolojik olarak bile faydasını hissetti
Genç kızın önemli bir gelişme göstererek bir haftadır yürümeye başladığını ifade eden Avlanmış, "Yaklaşık 4,5 yıldır yürüyemiyordu. Bir haftadır yavaş yavaş ve her gün daha iyi olmak üzere yürümeye başladı. Fadiya'yı bugün hastanemizden taburcu ediyoruz. Taburcu olduktan sonra bir süre daha İstanbul'da kalacak, ara ara kontrolleri olacak. Kan tetkiklerini yapacağız. Kilo veriminin sağlıklı bir şekilde olması için tüm ekibimizle onu ara ara kontrol edeceğiz. Bir başarıya ulaştık, çok mutluyuz." diye konuştu.
 
Avlanmış, genç kızın ideal kilosunun 80 kilogram olduğunu belirterek, "Bu operasyonla fazla kilolarının yüzde 70'ini verdirmeyi planlıyoruz. Daha sonra farklı bir sürecimiz olacak. Muhtemelen 1,5 yıl içerisinde ideal kilosuna ulaşacağımızı düşünüyoruz." dedi.
 
Ameliyatın ardından 50 kilogram vererek 300 kilograma düşen Fadiya Cemil Hamigo ise ameliyatın psikolojik olarak bile faydasını hissettiğini belirtti. Tedavisini tamamlamak istediğini dile getiren Hamigo, "Sonra Türkçe öğrenmek istiyorum. Sonra geleceğim için bir şeyler yapmak istiyorum." diye konuştu.
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler