Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İdlib’de sivillere yönelik zehirli gaz saldırısı
04 Nisan 2017 Salı

İdlib’de sivillere yönelik zehirli gaz saldırısı

Suriye rejimi, ülkenin kuzeybatısındaki İdlib ilinde zehirli gaz saldırısı gerçekleştirdi.Saldırıda 100 kişinin öldüğünü ve 400’den fazla kişinin yaralandığını açıkladı.Ölenler arasında çok sayıda çocuk da var.
Suriye’de rejime ait uçaklar, ülkenin kuzeybatısında muhaliflerin denetimindeki İdlib'in Han Şeyhun ilçesine hava saldırıları düzenledi. Hava saldırılarının birinde zehirli gaz kullanıldı.  
 
Muhaliflere bağlı İdlib Sağlık Müdürlüğü, saldırıda 100 kişinin öldüğünü ve 400’den fazla kişinin yaralandığını açıkladı. Ölenler arasında çok sayıda çocuk da var.
 
Yaralananların bazılarında bayılma, nefes alma zorlukları, ağızdan köpük çıkma gibi komplikasyonlar gözlendi. Tıbbi kaynaklar, bu belirtilerin saldırıda zehirli gaz kullanıldığını ortaya koyduğunu söyledi. Kullanılan gazın Sarin gazı olma ihtimali üzerinde duruluyor.
 
Türkiye'den ambulanslar gitti
 
Muhaliflerin talebi üzerine saldırıda yaralananları hastanelere ulaştırmak üzere Hatay'dan 30 tam donanımlı ambulansın Han Şeyhun'a gitmek üzere yola çıktı. İdlib'deki yaralıların bir kısmının da Türkiye'ye getirileceği öğrenildi.
 
"BMGK soruşturma başlatsın"
 
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplanmasını ve derhal İdlib’deki olayla ilgili soruşturma açılmasını istedi.
 
Reuters’e konuşan rejime yakın bir askeri kaynak ise ordunun kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaları yalanladı, ordunun ne geçmişte ne de şimdi kimyasal silah kullandığını söyledi.
 
Rejim reddediyor
 
Rejim, zehirli gaz saldırıları suçlamalarını sürekli reddediyor. Ancak BM, rejimin özellikle Halep’te klor gazı kullandığını tespit ettiğini söylemişti.
 
Suriye'de rejimin 2011'de başlayan barışçıl ayaklanmaları şiddeti kullanarak bastırma girişimlerinden sonra protestolar ülkede savaşa dönüştü. 7'inci yılına giren savaşta en az 300 bin kiş ihayatını kaybetti.
 
5 milyondan fazla Suriyeli, komşu ülkelere sığındı. Ülke içinde de 6 milyondan fazla kişi evinden oldu.
 
2013'teki saldırıyı akıllara getirdi
 
2013 yılında Şam’ın Doğu Guta bölgesinde Sarin gazı saldırısı gerçekleşmişti. 1400’den fazla kişi ölmüştü. Saldırının ardından ABD yönetimi ve uluslararası kamuoyu büyük ölçüde Esed rejimini sorumlu tutmuş, ABD Başkanı Barack Obama ‘kırmızı çizgilerin’ ihlal edildiği gerekçesiyle Suriye rejimine yönelik askeri müdahalede bulunacağını açıklamıştı.
 
Daha sonra devreye Rusya girmiş, Moskova’nın girişimiyle Suriye rejimi kimyasal silahların ülkeden çıkarılması ve imha edilmesi ile ilgili anlaşmayı kabul etmişti.
 
Rejim, tüm kimyasal silahını teslim ettiğini iddia ediyor. Ancak ülkede hâlâ zehirli gaz saldırıları gerçekleştiriliyor.
 
Al Jazeera
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler