sayfa içeriği
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki haftada 680 kilometrekare teröristlerden temizlendi
07 Eylül 2016 Çarşamba

İki haftada 680 kilometrekare teröristlerden temizlendi

Fırat Kalkanı Harekatı’nın ikinci haftasında Suriye’nin kuzeyinde kurulan güvenlik koridoru iç kesimlere genişletiyor. Harekatın 14. gününde yaklaşık 680 kilometrekare IŞİD ile PYD/PKK’dan temizlendi. IŞİD ise, El-Bab’ı tutabilmek için Soran ve Ahtarin’e
24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı, 15. gününe girdi. TSK'nın desteğiyle Suriye'nin Türkiye sınırında IŞİD'in kontrol ettiği Azez-Cerablus hattını teröristlerden arındırmaya devam eden ÖSO, iki bölge arasındaki fiziki bağlantıyı sağlamıştı. Böylelikle, terör örgütü IŞİD'in Türkiye sınırı ile herhangi bir teması kalmamıştı. İkinci haftası dün tamamlanan harekatta TSK desteğiyle ÖSO'nun terör örgütleri IŞİD ve PYD-PKK'dan kurtardığı alan yaklaşık 680 kilometrekareye ulaştı.
 
PYD'NİN ÖNÜNE SET ÇEKİLDİ
 
Önceki gün Azez-Cerablus bölgesinde 7 köy daha ele geçiren ÖSO, Cerablus-Sacu Çayı hattında ulaştığı 24 kilometrelik derinliğin yanı sıra, farklı bir yönden de güneye açılıyor. ÖSO, Azez-Cerablus hattını birleştirdiği Kadıköy noktasından güneye doğru 14 kilometre ilerledi. Harekat, bu aşamadan itibaren, IŞİD'i gerilettikçe PYD'nin Azez-Cerablus hattına çıkışının önünde büyük bir set çekmiş olacak. PYD/PKK'nın Münbiç'ten batıya çıkışı ya da Hatay'ın karşısındaki Afrin ilçesinden Münbiç'e doğru ilerlemesi bölgedeki ÖSO engeline takılacak.
 
SORAN VE AHTARİN'E TAKVİYE
 
Halep'in kuzeybatısında Türkiye sınırındaki Afrin'de iç savaşın başından bu yana varlık gösteren PYD/PKK, buradan Azez-Cerablus hattına çıkıp Fırat Nehri'nden gelen güçleriyle birleşmek için muhaliflere saldırmıştı. Örgüt, geçen şubat ayında Tel Rıfat ilçesi ve Şeyh İsa beldesini alarak, Azez-Cerablus hattına Afrin yönünden de temas sağlamıştı. Diğer taraftan, yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, IŞİD merkez üssü olan Rakka'yı savunabilmek amacıyla, buranın kuzeyindeki Bab'a militan, silah ve mühimmat yığınağı yapıyor. Güvenlik kaynakları, terör örgütünün, direniş hattı olarak Bab'ın Soran ve Ahtarin beldelerini belirlediği tespitini paylaştı.
 
Yeni Şafak
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler