Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Komutan Abdullah: Ateşkes olmadı, Ruslar da çekilmedi
01 Nisan 2016 Cuma

Komutan Abdullah: "Ateşkes olmadı, Ruslar da çekilmedi"

Sultan Abdulhamit Han Tugayı Komutanı Abdullah:"Ateşkes, dış güçlerin bir oyunudur. Burada ateşkes bir saniye bile olmadı. Halen köylerimize bombalar yağıyor. Ruslar da çekilmedi, aksine Suriye'deki varlığını arttırıyor"
Bayırbucak Türkmen Bölgesi'nde mücadele veren Sultan Abdulhamit Han Tugayı Komutanı Ömer Abdullah, Suriye'deki gelişmeler ile ilgili, "Ateşkes, dış güçlerin bir oyunudur. Burada ateşkes bir saniye bile olmadı. Halen köylerimize bombalar yağıyor. Ruslar da çekilmedi, aksine Suriye'deki varlığını arttırıyor" değerlendirmesinde bulundu.  
 
Abdullah, ülkesindeki son gelişmelerle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayırbucak Türkmenleri olarak iç savaşın ilk başında, Esed şebbihaları ve muhaberatına karşı köylerini, namuslarını koruduklarını anlattı. 
 
Bu dönemde, Esed dışında hiç kimseyi düşman görmediklerini söyleyen Abdullah, "Esed rejimi, Baba Esed döneminden bu yana bize zulüm ediyordu. Durduk yere keyfi olarak insanlar hapse atılıyor. Çeşitli işkencelere maruz kalıyordu. Evlerimiz gasp ediliyor, gençlerimize zulümler ediliyordu. Biz bunu kaldıramadık. Buna karşı gelmek, kendimizi savunmak için savunmaya başladık ve bir süre sonra Türkmendağı'nı kontrol altına almayı başardık" ifadelerini kullandı. 
 
"Esed, çok güç kaybetmişti" 
 
Yaklaşık 1 yıl sonra Esed'in çok güç kaybedip zayıfladığını aktaran Abdullah, Acilciler Grubu lideri Mihraç Ural'ın yanı sıra önce Lübnan Şii milislerinin, bir süre sonra da İran, Irak ve Afgan milislerin rejimi kurtarmaya geldiğini söyledi. 
 
Abdullah, bu destekçilerin Suriye'de hiçbir şeyleri olmadığının altını çizerek, "Bunlar, burada Türkmenlere, Araplara, Müslüman Kürt kardeşlerimize karşı savaşmak için geldiler. Müslümanları nasıl dağıtırız, onları nasıl bitiririz onu planladılar, dış güçlerin de desteğiyle" dedi. 
 
Rusların da zaten savaşın başından bu yana Suriye'de olduğunu vurgulayan Abdullah, 7 ay önce de DAEŞ bahanesiyle sahaya tüm güçleriyle indiklerini belirtti. 
 
Rus desteği öncesi muhaliflerin her noktada ilerlediğini aktaran Abdullah, şunları kaydetti:
 
"Lazkiye şehir merkezine 15 kilometre kadar yaklaşmıştık. İlk saldırılarını Türkmendağı'na yaptılar. Suriye genelinde de Türkmenlerin, muhaliflerin kontrolündeki noktaları vurdular. Savaş suçu sayılan, napalm ve misket bombası ile denizden attığı akıllı füzeleri kullandı. Çoğu yaralılarımız yanıklar içerisindeler. Bazı köylerimizi kaybettik, çünkü imkanlarımız kısıtlı. Ama bizi bitiremediler. Çünkü burada ecdat torunları var. Adeta ikinci Çanakkale savaşı oldu burada.  Bombardıman depremlerini her gün yaşadık. Her şeye rağmen kanımızın son damlasına kadar bu toprakları korumaya devam edeceğiz. Çok şükür Allah'a bizi bu toprakları korumayı nasip ediyor. Dimdik ayakta duruyoruz."
 
"Ateşkes bir saniye olmadı, Ruslar da çekilmedi" 
 
Muhalifler üzerinde çok kirli oyunların oynanmaya devam edildiğini kaydeden Abdullah, ateşkes ve Rusların çekilme planlarının da bu oyunun parçası olduğunu öne sürdü.
 
Abdullah, şöyle devam etti:
 
"Ateşkes, dış güçlerin bir oyunudur. Burada ateşkes bir saniye bile olmadı. Halen köylerimize bombalar yağıyor. Ruslar da çekilmedi, aksine Suriye'deki varlığını arttırıyor. Sahilde 80 bin dönüm araziye kuracağı hava üssü çalışmaları sürüyor. Bir yıl içerisinde bitecek. Ruslar muhalifleri vurmaya devam da ediyor ve savaşı onlar yönetiyor. 
 
Şu an ki amaç Suriye'yi üçe bölmek. Kuzeyde PKK devleti kurmak istiyorlar. Bayırbucak'ı alıp, PKK'yı denize ulaştırmak istiyorlar. Ayrıca sahilde de bir Nusayri devleti kurulmak isteniyor. Biz, Türkmenler, Araplar, Kürtler buna karşıyız. Asla da kabul etmeyiz. Şu an bazı görüşmeler de yapılıyor, Suriye ile ilgili. Esed'li hiçbir süreci kabul etmeyiz. Esed bu ülkeden gidecek. Bu halkın onayladığı bir şeydir." 
 
"Rusya, Esed'i de kullanıyor" 
 
Rusya'nın rejim ile değil, Suriye ile ilgilendiğini belirten Abdullah, Rusya'nın sahili tamamen kendi kontrolü altına almak istediğini ileri sürdü. 
 
Abdullah, "Esed gitse de kendi kontrolünde birini getirmek istiyor. Ancak, bizler buna izin vermeyiz. Mevzilerde gömüldük, şehitler verdik, evlerimiz yerle bir oldu. Burası bize ecdatlarımızdan emanet bu toprakları asla terk etmeyeceğiz." dedi. 
 
Türk halkının zor günlerinde yanlarında olduğunun da altını çizen Türkmen Komutan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na her gün dua ettiklerini ve Türk halkına sonsuz minnettar olduklarını sözlerine ekledi. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler