Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Minnig Havaalanı Direnişçiler tarafından ele geçirildi
07 Ağustos 2013 Çarşamba

Minnig Havaalanı Direnişçiler tarafından ele geçirildi

Minnig Havaalanı Direnişçiler tarafından ele geçirildi Suriye’de Halep’in kuzey kırsalında bulunan Minnig havaalanı Direnişçilerin yoğun saldırıları sonucu ele geçirildi.
Bir yıldır direnişçiler tarafından devamlı kuşatma altında tuttulan Minnig havaalanı, yapılan yoğun çatışmalar sonucunda dün itibariyle  ( 05 08 2013) tarihinde direnişçiler tarafından ele geçirildi.
Minnig havaalanı, Türkiye sınırından yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunuyor. Oldukça silah ve askeri mühimmat barındıran bu havaalanı, Esed ordusu tarafından sıkı bir şekilde korunuyordu.
Minnig askeri havaalanı, Şam’daki Mezze havaalanından sonra Suriye’nin ikinci büyük askeri havaalanı olarak biliniyor.
 
Usame Omer’in Haberi
 
Direniş güçleri, bir yıldan fazladır bu havaalanını muhasara altında tutuyordu.
Minnig havaalanı çok büyük bir öneme sahip, Esed’in elinde kalan tek havaalanı özelliğine sahip ve Esed yönetimi devamlı bu havaalanını güçlendirmek için devamlı takviye güç sevk ediyordu.
Minnig havaalanı, Esed ordusunun askeri bir üssü idi, askeri muhimmatlarının bulunduğu bu üs, direnişçiler içinde çok büyük önem arz edyor.
Esed ordusu bu üs ile güçlü konumundaydı, Her zaman Esed ordusu helikopterlerle buraya takviye yardım ulaştırıyordu.
Bir bakıma Minnig askeri havaalanı Esed ordusunun merkezi halindeydi.
 
Bu havaalanının alınması moral açısından direnişçilere büyük bir avantaj sağlayacaktır, çünkü silah ve askeri mühimmat olarak güçlenecek olan direnişçiler, Esed ordusuna karşı daha güçlü olacaktır.
 
Gelen bilgiler içerisinde, Minnig havaalanını elinden kaybeden Esed askerleri, havaalanına yoğun bir şekilde hava saldırısı düzenliyorlar.
 
Minnig havaalanın direnişçiler için başka bir önemi ise şu:
 
Nubbul ve Zehra köyleri, Minnig havaalanına yakın olması, Nubbul ve Zehra köyleri Esed yanlısı alevilerden oluşuyor, orada bulunan insanlar Esed yönetimi ile anlaşmış ve gerek maddi olanaklar ve gerekse de devlet kadrolarında kendilerine yer edinme vaatleri almışlardı.

 
 

Bu köyler Esed ordusu için bir nevi üs konumunda, Minnig havaalanının himayesi altında bulunan bu köylerin insanları Esed yönetimi ile beraber direniş güçlerine karşı mücadele ediyor.
islahhaber.net
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler