Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Savaş mağduru kız üniversitenin desteğiyle tedavi oluyor
26 Ocak 2017 Perşembe

Savaş mağduru kız üniversitenin desteğiyle tedavi oluyor

Suriye'de 5 yıl önce rejim güçlerinin bombardımanında sol gözünü kaybeden 16 yaşındaki Esbiru'ya Dicle Üniversitesi sahip çıktı.
Suriye'nin İdlib kentinde rejim güçlerinin yaptığı bombardımanda henüz 11 yaşındayken sol gözünü kaybeden 16 yaşındaki Marina Esbiru'ya Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) sahip çıktı. Ailesi ile üniversitenin konukevinde misafir edilen Esbiru, protez göz takılması için ameliyata alınacak.
 
DÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Kırbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DÜ Rektörü Prof. Dr. Talip Gül tarafından AFAD kamplarına gönderilen ekip tarafından Esbiru'nun fark edildiğini anlatarak gerekli izinleri aldıktan sonra Esbiru'yi Diyarbakır'a getirdiklerini söyledi.
 
Esbiru ile anne ve babasını konukevinde misafir ettiklerini aktaran Kırbaş, bombalama sırasında isabet eden şarapnel dolayısıyla sol güzü görme yetisini kaybeden Esbiru'nun psikolojisinin de olumsuz etkilediğini belirtti.
 
"Güveni bir parça da olsa yerine gelecek"
 
Esbiru'nun görme yeteneğini kaybeden sol gözünün ameliyatla alınacağına işaret eden Kırbaş, onun yerine sağ gözünden kopyalanarak gerçeğinin benzeri olan bir protez göz yapacaklarını dile getirdi. Ameliyatın iki aşamalı olacağını anlatan Kırbaş, şöyle konuştu:
 
"İlk ameliyatta gözü alacağız. Ameliyat yeri iyileştikten sonra protez gözü takacağız. Protez gözün de hazırlık süreci var. Diğer gözün aynısı olacak şekilde, diğer gözü kopyalanacak. Takacağımız protez gözü, göz kasları ile hareket edecek. Dışardan dikkatli bakılmadığı sürece protez bir göz olduğu fark edilmeyecek. İnşallah bu ameliyattan sonra kendisine olan güveni bir parça da olsa yerine gelecek."
 
"Bizim de hayallerimiz vardı ama savaş bütün hayallerimizi elimizden aldı"
Marina Esbiru da rejim güçlerinin bombardımanında sol güzüne isabet eden şarapnel parçası sonucu gözünü kaybettiğini, tedavi için ailesi ile Türkiye'ye geldiklerini söyledi.
 
"Suriye'deki savaşın bitmesini istiyorum. Bizim de hayallerimiz vardı ama savaş bütün hayallerimizi elimizden aldı." diyen Esbiru, doktor olup kendisi gibi çocukları tedavi etmek istediğini vurguladı.
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler