Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son dakika : ÖSO Komutanı Cenevre 2ye katılacağız - VİDEO
18 Ocak 2014 Cumartesi

Son dakika : ÖSO Komutanı ''Cenevre 2'ye katılacağız'' - VİDEO

Özgür Suriye Ordusu komutanı Selim İdris Cenevre 2 toplantısına katılacaklarını belirtti.

Özgür Suriye Haber Ajansı / Zehra Karaman

Suriye'nin selameti adına organize edildiği savunulan Cenevre 2 toplantısı 22 Ocak Çarşamba günü İsviçre'nin Montrö şehrinde gerçekleşecek.

Toplantıya BM'nin yanı sıra BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi, Arap Birliği, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Cezayir, Brezilya, Kanada, Danimarka, Mısır, Almanya, Hindistan, Endonezya, Irak, İtalya, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Fas, Norveç, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin katılacağı açıklanmıştı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDGUK, SUK) katılıp katılmayacağı merak konusu olmuşken Özgür Suriye Ordusu komutanı Selim İdris toplantıya 4 gün kala kararlarını açıkladı.

Buna göre: Suriye lehine isteklerini maddeler halinde sıralayan ÖSO komutanı bu çerçevede Cenevre 2 konferansına katılacaklarını açıkladı.

İdris'in açıklamasını sizler için Türkçe'ye çevridik,

''Suriye Devrimi barışçıl bir şekilde başladı, şu anda devrimcileri silah taşımak zorunda bıraktılar.

Suriye Devrimi ve halkın isteklerini, hedeflerini gerçekleştirecek her türlü anlaşmayı kabul ediyoruz.Cenevre'ye gidecek olan kardeşlerimizin Suriye halkının hedeflerinin dışına çıkmamaları gerekir ve şartlarımız ;

1. Zalim Esed'in ve işbirlikçilerinin gitmesi, Suriye'nin geleceğinde Esed'in yerinin olmaması.

2. Suriye'nin yıkımına destek veren emniyet ve askeri güçlerin gitmesi.
 
3. Ordu ve emniyeti kapsayan, geniş yetkileri olan geçiş hükümetinin kurulması.
 
4. Çocuklar ve kadınlar başta olmak üzere tutukluların serbest bırakılması.
 
5. Kuşatma altında olan Dariye, Muadamiyat, Yermük mülteci kampı ve Humus bölgelerine gıda yardımlarının ulaşabilmesi için insani yardım koridorlarının açılmasını istiyoruz.''
 
 
 
 
Selim İdris kimdir ?
 
1957 Suriye doğumlu tuğgeneral İdris, 2012 yılında Suriye Ordusu'ndan Özgür Suriye Ordusu'na geçiş yapmıştır. ÖSO komutanı Riyad Esed'in suikast ile saf dışı bırakılması akabininde başa geçmiştir. Demokrasi ve batı yanlısı olan İdris'in emrinde 10 bin civarında silahlı askerin bulunduğu tahmin edilmektedir. Dünya genelinde Suriye halk hareketinin lideri olduğu bilinse de kendisi ve grubu tüm ülke devrimcilerine kıyasla azınlık durumundadır.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler