Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyedeki çadır kentlerde kış mevsimi zor geçiyor
25 Ocak 2017 Çarşamba

Suriye'deki çadır kentlerde kış mevsimi zor geçiyor

Halep'in doğusundan tahliye edilen Suriyeliler, İdlib kentinde sığındıkları çadır kentlerde kış mevsiminin zor şartlarıyla mücadele ediyor.
Halep'in doğusundan tahliye edilen Suriyeliler, İdlib kentinde sığındıkları çadır kentlerde kış mevsiminin zor şartlarıyla mücadele ediyor.
 
Suriye'nin kuzeyindeki Halep'te 22 Aralık'ta tamamlanan tahliyeler sırasında kentten ayrılan 300 aile İdlib'in Kamune bölgesinde kurulan çadır kentlere sığındı. Burada kış mevsiminin zorlu şartlarıyla mücadele eden Suriyeliler, yardım kurumlarının ve hayırseverlerin desteğiyle hayata tutunuyor.
 
Türk Kızılayının sünger yatak ve battaniye yardımı yaptığı savaş mağdurlarına, İHH İnsani Yardım Vakfı da günde iki öğün sıcak yemek dağıtıyor.
 
Suriyeliler, kış mevsiminin çetin şartları sebebiyle sıkıntılı günler yaşarken, mevsim yağmurlarının da altyapısı olmadığı için çadır kentte hayatı daha da zorlaştırdığı görülüyor. 
 
8.20170125154603.jpg
 
Çocuklar çamurda oynarken bile tebessüm ediyor 
 
Kamune çadır kenti sakinlerinden Suriyeli Muhenned Raşid, yaşadıkları zorlukları AA muhabirine anlattı.
 
Halep merkezinin doğusundan tahliye edilen ailelerden biri olduklarını söyleyen Raşid, "Halep'te başımıza her gün bombalar yağıyordu. Oradan çıktığımıza hala inanamıyoruz. Çıktığımız Halep'e geri döneceğiz, inşallah." dedi.
 
"Tüm olumsuzluklara rağmen burada hayatta kalmaya çalışıyoruz" diyen Raşid, hayır kurumlarının yardımlarıyla hayata tutunduklarını ifade etti. Raşid, altyapı olmaması nedeniyle yağmur sularının sebep olduğu çamurun yürümeyi zorlaştırdığını, yağışlı havalarda çok sayıda çadırın da su aldığını söyledi.
 
9.20170125154645.jpg
 
"Soğukta hala yazlık giysiler ve terlik giyiyor"
 
Çadır kentte yaşayanların özellikle de çocukların "acil kışlık malzeme" ihtiyacı bulunduğunu dile getiren Suriyeli Raşid, şunları kaydetti:
 
"Kamune çadır kentinde çocukların ne kışlık elbisesi ne de ayakkabısı var. Birçok çocuk bu soğukta hala yazlık giysiler ve terlik giyiyor. Yardım kuruluşlarına ve hayırsever insanlara bizlere destek olmaya çağırıyorum."
 
Savaşın en büyük mağdurlarından çocuklar ise çadır kentin tüm zorluklarına rağmen yüzlerinden gülümsemeyi eksik etmiyor. Kamune çadır kentindeki çocukların bazıları çamurlar içinde oyunlarına devam ederken bir kısmı da ekmek almak için sırada bekliyor.
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler