Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeli çocukların hayalleri umut ve barış dolu
16 Ocak 2017 Pazartesi

Suriyeli çocukların hayalleri 'umut' ve 'barış' dolu

Kayseri'de geçici eğitim merkezinde eğitimlerine devam eden Suriyeli çocukların yaptığı resimlerde umut ve barış figürleri dikkati çekiyor.
Kayseri'de Argıncık Geçici Eğitim Merkezinde eğitimlerine devam eden Suriyeli çocukların yaptığı resimler, umut ve barış figürleriyle dikkati çekiyor.
 
Kentteki üç geçici eğitim merkezinden biri olan Argıncık'ta, Kayseri Suriyeliler Ensar Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin katkılarıyla Suriyeli çocukların yaptıkları resimlerden oluşan sergi açıldı.
 
Suriye müfredatına uygun şekilde eğitimin verildiği merkezdeki sergide, çeşitli yaş gruplarından çocuklar duygularını, Türkiye'ye ve Türk insanına olan sevgilerini de oluşturdukları "Türkiye köşesi" ile dile getirdi.
 
Sabah ilkokul öğrencilerinin öğleden sonra ise ortaokul düzeyindeki çocukların eğitim gördüğü merkezde, çocuklara öğreticiler tarafından Türkçe de öğretiliyor.
 
Öğrencilerin okul duvarlarını süsleyen resimlerinde, barışı temsil eden "beyaz güvercinlere" ve rengarenk kelebeklere yer vermeleri, savaşa dair ise bir çizimin bulunmaması dikkati çekiyor.
 
Daha çok aile, arkadaşlık, bahar ve güneşli çizimlerin yer aldığı resimler, Türkiye'de yeni bir hayata başlayan çocukların umut dolu bakışlarını gözler önüne seriyor.
 
Resim öğretmeni Vasim El Hamdo, Suriyeli çocukların Türkiye'de yeni bir hayata başladıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:
 
"Bu çocuklar savaşı gördüler ve savaştan kaçtılar. Burada yeni bir hayata başladılar. Onları ne çizmeleri konusunda serbest bıraktım, 'istediğinizi çizin, boyayın' dedim. Resimlerde görüyoruz ki renkler hep bahar renkleri, umut renkleri. Bu çocuklar umut istiyorlar ve umutlular. Hayalleri hep bahar renginde. Kelebekler, kuşlar, çiçekler ve güneş görüyoruz çizimlerinde. Bu çocuklar burada yeni hayatlar kuruyor. Burada savaş resimleri hiç yok. Suriye'de şu an güvenli bir yer yok. Bir gün ben gitsem de çocuklarım Türkiye'yi çok seviyor ve burada okuyor. Türkiye'de mutluyuz ancak Suriye'de şu an için umut yok."
 
Çizdiği resimde beyaz güvercinlere yer veren ve 3 aydır merkezde eğitim gören 9 yaşındaki Ayşe El Hacı ise "Düşündüm ve bu resmi çizdim. Ben umudumu bu şekilde resmettim." dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler