Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeli kardeşlerin koruyucu ailesi oldular
29 Mart 2017 Çarşamba

Suriyeli kardeşlerin 'koruyucu ailesi' oldular

Suriye'deki savaşta babalarını kaybettikten sonra anneleriyle Türkiye'ye sığınan, ardından devlet korumasına alınan 6 yaşındaki Hayfa ile 2 yaşındaki kardeşi Ömer'in hayatı, İnan çiftinin "koruyucu aile" olmasıyla değişti.
Suriye'deki savaşta babalarını kaybettikten sonra anneleriyle Türkiye'ye sığınan, ardından devlet korumasına alınan 6 yaşındaki Hayfa ile 2 yaşındaki kardeşi Ömer, İnan çiftinin "koruyucu aileleri" olmasıyla yeni bir hayata başladı.
 
Son 6 yıldır büyük acılara sahne olan Suriye'de yüz binlerce insan hayatını kaybetti, çok sayıda kişi ise vatanını terk etmek zorunda kaldı. Birçok ailenin parçalanmasına neden olan savaşta, milyonlarca çocuk da yetim veya öksüz kaldı.
 
Halepli Hayfa ve Ömer'in babası da rejim güçlerinin bombardımanı sonucu yaşamını yitirdi. Anne ise o dönemde 4 yaşında olan Ömer ve henüz karnındaki bebeğiyle yeni bir hayat kurmak için Isparta'ya yerleşti. Ömer, 2015'te burada dünyaya geldi. Anneleri, sonra çeşitli nedenlerle bakamadığı kardeşleri devlet korumasına emanet etti.
 
6.20170329130821.jpg
 
Isparta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı çocuk evlerinde yaşamaya başlayan Suriyeli kardeşlerin hayatı, 3 çocuklu Adnan ve Seçil İnan çiftinin "koruyucu aile" olmaya karar vermesiyle değişti.
 
Müdürlük görevlilerinin yaptığı incelemenin ardından uygun şartları taşıdıkları belirlenen İnan ailesi, Hayfa'nın "koruyucu ailesi" oldu. Çift, daha sonra, ablasından ayrılmak istemeyen 2 yaşındaki Ömer'in de koruyucu aileliğini üstlendi.
 
Gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından İnan ailesinin evine gelen Hayfa ve Ömer, "çetin kış"ın ardından "bahar"a ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler