sayfa içeriği
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeli minikler Türkçe okuma yazma öğreniyor
29 Mart 2017 Çarşamba

Suriyeli minikler Türkçe okuma yazma öğreniyor

Adıyaman'da Gökkuşağı Derneğinin yürüttüğü "Mültecilere Yönelik Acil Koruma ve Eğitim Desteği" projesiyle 158 Suriyeli çocuğa Türkçe eğitimi veriliyor.
Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli çocuklar, Adıyaman'da açılan Gökkuşağı Derneğinin yürüttüğü "Mültecilere Yönelik Acil Koruma ve Eğitim Desteği" projesiyle Türkçe okuma yazma öğreniyor.
 
Adıyaman Üsküdar Bilgi Evi Eğitim Destek Merkezinde eğitim gören 158 Suriyeli çocuk, Türkçe konuşabilmenin yanı sıra yazmayı öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.
 
Merkez Müdürü Gülay Gelse, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu dönem için 158 Suriyeli çocuğa Türkçe ve Arapça eğitim verdiklerini söyledi.
 
Öğrencilerin 78'inin kız, 80'inin de erkek olduğunu belirten Gelse, "Çocuklara Türkçe öğrenmeleri için Türkçe dersi, ülkelerine dönme fırsatları olursa diye de Arapça dersi veriyoruz. Çocukları topluma kazandırmak, çevreyle iletişimlerini sağlamak adına sosyal aktiviteler de yapıyoruz. Masa tenisi, fidan dikimi yaptırıyoruz. Spor faaliyetlerimiz de bulunuyor. Yaklaşık 7 aydır merkezimiz faaliyet gösteriyor. Merkezimizin tamamı Suriyeli çocuklara yönelik." diye konuştu.
 
Türk Dili Edebiyatı öğretmeni Mücahide Ayaz da çocukların Türkçe konuşabildiklerini fakat yazmakta zorlandıklarını anlattı.
 
Merkezde çocuklarla çeşitli faaliyetler de sürdürdüklerini dile getiren Ayaz, "Çocuklar, Türkçe yazmaya başladı. Harfleri öğretiyoruz. Zaten hemen hemen bütün çocuklar Türkçe konuşabiliyor. Bunun yanı sıra okul öncesi çocuklar oldukları için sosyal faaliyetlerimiz de var." dedi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler