Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suudi Alimden Suriyede Cihad Fetvası
22 Ekim 2013 Salı

Suudi Alimden Suriye'de Cihad Fetvası

Küresel Cihad Hareketi'ne verdiği destek nedeniyle, Suudi rejimince 8,5 senedir hapiste tutulan ve yöneticiler aleyhine verdiği cesur fetvalarıyla tanınan ünlü din adamı Şeyh Süleyman bin Nasır el-Ulvan Suriye'de devam eden savaşı cihad olarak yorumladı.

Suudi Arabistan'da uzun yıllar hapis yatan ve yöneticiler aleyhine verdiği cesur fetvalarıyla tanınan Süleyman el Ulvan Suriye'de devam eden savaşı cihad olarak yorumladı ve her müslümana cihadın farz olduğunu açıkladı. Ulvan açıklamasında direnişçiler arasında hatalı davranışlar sergileyenlerin bulunabileceğini ancak bunun direnişin meşruiyetini zedelemeyeceğini belirtti. İşte Ulvan'ın ikinci defa ceza almasına neden olan fetvası.

Suudi Arabistan'dan kaynaklar, 15 yıl hapis cezası alan Şeyh Süleyman el-Ulvan'a iki şeyi ilan etmesi karşılığında serbest kalması ve soruşturmanın durmasını teklif ettiler:

1) Suudi yöneticilerinin meşru Müslüman yöneticiler olduğunu ilan etmek,

2) Suudi yasalarının şeriata uygun olduğunu, kralın kendi koyduğu kanunlar olmadığını (Allah'ın hukukuna aykırı) ilan etmek.
Süleyman el-Ulvan bunlara cevap olarak şöyle dedi: Başımı kesseniz dahi ben bunları söylemem.Süleyman el-Ulvan hapisten çıktı

Şeyh Süleyman el-Ulvan'ın ziyaretçileri arasında en dikkat çeken isimlerden birisi de diğer bir din adamı Şeyh Yusuf Ahmed oldu.

Temmuz 2011'de, Suudi hapishanelerinde tutulan mahkumlara ve onların ailelerine karşı yapılanlar hakkında Suudi Kralı Abdullah'a ve zamanın İçişleri Bakanı Prens Nayif'e yaptığı çağrılar nedeniyle bu isimlere hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan Yusuf Ahmed'e Nisan 2012'de 5 sene hapis ve 100.000 riyal para cezası verilmiş ama yurt içinde ve yurt dışında bu karara karşı yükselen tepkiler nedeniyle Suudi devleti Yusuf Ahmed'i bundan kısa zaman önce serbest bırakmıştı.

Süleyman el-Ulvan kimdir?

1969'da Suudi Arabistan'ın Kasım ilinin merkezi Bureyde'de doğan el-Ulvan, küçük yaşlardan itibaren dini alanda eğitim gördü.Bureyde Riyad'ın Kuzeybatısında yer alan, Irak ve Necd'den Hicaz'a giden yolların kavşak noktası olması ve sahip olduğu tarım potansiyeli nedeniyle tarihden bu yana dikkat çekmiş, ülke içerisindeki Küresel Cihad yanlılarının Suudi rejimine karşı yürüttüğü muhalefetin 1990'lı yıllardan beri merkezi olarak görülen bir şehirdir.

O yıllardan itibaren hafızası, zekası, anlayış kapasitesi ile çevresinde büyük hayret uyandıran ve bir dahi olarak görülen el-Ulvan dini eğitiminin ilk yıllarında Kur'an-ı Kerim'in yanı sıra Kütüb-i Sitteyi (6 hadis kitabı: Buhari ve Müslim'in Sahihleri, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai ve İbn Mace'nin Sünenleri) hadis metinleri ve senedleriyle (sened: bir hadisin metnini birbirine aktaran şahısların listesi) ezberledi.

İlerleyen senelerde Kütüb-i Tis'a (Dokuz hadis kitabı, Kütüb-i Sitte'ye ek olarak Ahmed bin Hanbel'in Müsnedi, Darimi'nin Süneni, Malik'in Muvatta'sı) ezberini hadis metinleri ve senedleri ile tamamlayarak asırlardır görülmemiş bir hadis ezberine ulaştı ve 1990'ların başından itibaren hadis alanında Dünya'nın en büyük otoritesi olarak görülmeye başlandı. el-Ulvan ayrıca dini alanda ansiklopedik kaynak olarak görülen çok sayıda dini eseri de ezberledi.

Başarıları nedeniyle dini akademik çevrelerde büyük bir sevgi ve saygı kazanan el-Ulvan hakkında Arabistanlı ünlü İslam alimi ve aynı zamanda el-Ulvan'ın dini eğitiminde ilk hocalarından biri olan Şeyh Hamud bin Ukla eş-Şuaybi 1995'te: "Ben hayatım boyunca Süleyman el-Ulvan kadar üstün anlayış, hafıza ve derin bilgi sahibi bir kimseyi görmedim" demiştir.

 

timetürk.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler