Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkistan İslam Cemaati : IŞİD’in hilafeti batıldır - Video
25 Haziran 2016 Cumartesi

Türkistan İslam Cemaati : IŞİD’in hilafeti batıldır - Video

Türkistan İslam Cemaati emiri Şeyh Abdulhak Türkistani, verdiği röportajda IŞİD'in ilat ettiği hilafetin batıl olduğunu ayet ve hadisler ile detaylı bir şekilde anlatıyor.
Doğu Türkistan, Afganistan ve Suriye’de yerli ve yabancı işgalcilere karşı birçok başarılı operasyona imza atan Türkistan İslam Cemaati , resmi yayın organı İslam Awazi aracılığı ile cemaatin emiri Şeyh Abdulhak Turkistani ile gerçekleştirilen röportajın videosunu yayınladı.
 
Video, Işıd’in ” Hilafet ” ilanından, Doğu Türkistan’da Çin’in askeri birimlerine gerçekleştirilen askeri operasyonlara ve 1,5 yıl önce Işıd’e biat eden Özbekistan İslam Hariketi’nin yok olma süreci gibi önemli güncel siyasi konulara değiniyor.
 
Emir Abdulhak Damollo İle Röportaj adlı video , cemaatin Doğu Türkistan, Afganistan ve Suriye’deki faaliyetlerini kısaca anlataan bir konuşma ile başlıyor . Cemaatin emiri Şeyh Abdulhak Turkistani ile gerçekleştirilen röportaj ile devam eden videoda , Şeyh Abdulhak Turkistani ” Işid’in 1.5 yıl önce ilan etmiş olduğu hilafetin alimlere danışılmadan ilan edildiğini ve batıl olduğunu” ayet ve hadisler ile detaylıca bir şekilde anlatıyor.
 
Videonun ilerleyen kısımlarında Şeyh Abdulhak Turkistani Özbekistan İslam Hariketi’nin yok olma sürecini geniş bir şekilde ele alıyor.
 
Özbekistan İslam Hariketi’nin 1997 ‘de Afganistan’a olan hicretinden itibaren günümüze kadar geçen süre içerisinde Özbekistan İslam Hariketi ile cemaatin ilişkilerine değinen Şeyh Abdulhak Turkistani ” Özbekistan İslam Hariketi’nin ilk emiri Tahircan Yoldaşev zamanından son emiri Osman Gazi dönemine kadar hariketin izlemiş olduğu yanlış ve katı siyasete değeniyor ve eleştiriyor.
 
Video Şeyh Abdulhak’ın , Doğu Türkistan’da Çin’in askeri birimlerine gerçekleştirilen askeri operasyonlara değinmesi ve Şeyh Abdulhak’ın Doğu Türkistan’daki müslümanlara olan nasihatleri ile son buluyor.
 
Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı   olarak  ” Emir Abdulhak Damollo İle Röportaj  ” adlı videoyu  takipçilerimiz için tercüme ettik:
 
” Emir Abdulhak Damollo İle Röportaj  ” adlı videonun tercümesini ilginize sunarız:
 
 
Alternatif Link:
 
 
Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Haberler